poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Pasztet


Co będzie potrzebne: 

Włoszczyzna jak na rosół:
- marchew - 4 sztuki
- pietruszka - 4 sztuki
- seler - jeden mały
- cebula - 3 sztuki

Mięso:
- wątróbka drobiowa - 1 kg
- udka z kurczaka - 1 kg
- skrzydło z indyka - 1 sztuka
- szynka - 1 kg
- łopatka - 1 kg
- boczek - 1 kg

Przyprawy:
- sól - łyżka stołowa
- pieprz ziarnisty - 5 sztuk
- liść laurowy - 5 sztuk
- ziele angielskie - 5 sztuk
- gałka muszkatołowa w proszku - 2 opakowania po 20 gram

- 10 jajek
- ojej do smażenia


Wątróbkę myjemy, odkrawamy żyłki, tak przygotowaną wątróbkę smażymy na patelni na niewielkiej ilości oleju. Gotową pozostawiamy do ostygnięcia.


Warzywa obieramy ze skórki, myjemy. Cebule obieramy i całe wkładamy do dużego garnka wraz z marchewką, pietruszką i selerem. Całość doprawiamy tak jak do rosołu, solą, pieprzem, zielem angielskim i listkiem laurowym. Mięso z kurczaka myjemy, jak ktoś nie lubi smaku indyka może w to miejsce dać więcej mięsa drobiowego. Udka i skrzydełka wkładamy do warzyw i gotujemy.  


Mięso z szynki, łopatki i boczku myjemy, kroimy w kostkę wielkości 3 na 3 cm, wkładamy do garnka, przyprawiamy przyprawami i gotujemy. Ja gotowałam to w innym garnku tylko dlatego że nie posiadam tak dużego garnka żeby ugotować razem 5 kilo mięsa i tyle włoszczyzny.


Ugotowane mięso drobiowe oddzielamy od kości, dzielimy na mniejsze części i pozostawiamy do ostygnięcia. Mięso wieprzowe i włoszczyznę też studzimy.


Zimną usmażoną wątróbkę, mięso drobiowe i wieprzowe, włoszczyznę mielimy z maszynce do mielenia mięsa dwukrotnie. Dodajemy 10 surowych jajek, sól, pieprz i gałkę muszkatołową do smaku. Wszystko dokładnie mieszamy, ja zrobiłam to rękoma. 


Proszę spróbować jak smakuje gotowa masa, podobnie smakować będzie już  upieczony pasztet. To jest ostatni moment aby go doprawić.


Gotową wyrobioną masę przekładamy do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Pieczemy godzinę w piekarniku rozgrzanym do 200 C.



Gotowy pasztet podaje na zimno z żurawiną, jest pyszny. SMACZNEGO.
Stopień trudności:  łatwe tylko czasochłonny.
Z podanego przepisu wychodzi osiem foremek pasztetu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz