poniedziałek, 15 czerwca 2026

Ziemniaki pieczone z czosnkiem

 

Co będzie potrzebne:


- ziemniaki - 1 kg
- oliwa smakowa - 3 łyżki
- przyprawy - sól gruboziarnista, pieprz czarny świeżo mielony,
- czosnek cały w główkach - 3 sztuki

Ziemniaki dokładnie myjemy. Ja dodatkowo wyszorowałam je szczoteczką.
Małe ziemniaki dajemy w całości, te większe przekrawamy na pół. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, polewamy smakową oliwą (u mnie czosnkowa) i posypujemy obficie solą i pieprzem. Mieszamy, aby przyprawy pokryły wszystkie ziemniaczki. Na blaszkę wykładamy też całe główki czosnku, ja poobcinałam im jedynie trochę góry.

Ziemniaki zapiekamy w piekarniku w temperaturze 200 C około 30 minut. W trakcie pieczenia co jakiś czas je przewracamy.

Gorące  podajemy jako dodatek do obiadu. Są pyszne. A czosnek wychodzi mięciutki, taki że można go wyciskać ze skórek. SMACZNEGO.





piątek, 15 maja 2026

Deska serów i wędlin

 

Co będzie potrzebne:

- sery miękkie i twarde jakie lubicie 
u mnie  (ser z czarnuszką, camembert, Cheddar Red)
- wędliny jakie lubicie
u mnie (kabanosy, kiełbasa wiejska, kiełbasa fuet)
- zielone i czarne winogrona - 20 dkg


Deska ser to fajna propozycja na każdy stół, na spotkanie towarzyskie, imprezę a nawet romantyczną kolację.
Za każdym razem można podać inne rodzaje sera, wędlin i inne dodatki, więc taka deska szybko wam się nie znudzi.
Wymaga tylko krótkiej chwili przygotowania a zaskoczy nie jednych gości. SMACZNEGO.
Stopień trudności: łatwe



Quesadillas - małe trójkąty z kurczakiem

Co będzie potrzebne:

- pierś z kurczaka - 1 podwójna
- ser żółty - 20 dkg
- papryka żółta, zielona, czerwona - po 1 sztuce 
- cebula - 3 sztuki
- przyprawy: sól, pieprz, czosnek, przyprawa do kurczaka, papryka ostra
- olej do smażenia mięsa 
- gotowe placki tortilla - 6/8 sztuk

Paprykę myjemy, przekrawamy na pół, wyjmujemy gniazda nasienne. Kroimy w paski. Podsmażamy na oleju.


Cebulę obieramy, kroimy w piórka, podsmażamy, dodajemy do papryki.


Pierś z kurczaka kroimy na cienkie plastry, przyprawiamy dość mocno. Smażymy na patelni grillowej. Po usmażeniu kroimy w paski. Dodajemy do cebuli i papryki.


Farsz mieszamy, możemy dodatkowo go przyprawić, powinien być ostry.


Ser tarkujemy na małych oczkach.
Z tortilli wycinamy paski. Na nich układamy farsz mięsno-cebulowo-paprykowy i posypujemy serem żółtym.
Paski tortille składamy tworząc trójkąty.



Trójkąty posypujemy odrobiną tarkowanego sera żółtego.  


Tak przygotowane wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 C i zapiekamy około 15 minut.


Trójkąty podajemy najlepiej z sosem czosnkowym. SMACZNEGO
Stopień trudności:  łatwe


Makaron Tagliatelle z zielonym pesto

 

Co będzie potrzebne:

- pierś z kurczaka - 1 podwójna -  500 g
- makaron (u mnie Tagliatelle) - 400 g
- śmietana 30% - 300 ml

- serek Cheddar tarkowany - 1 opakowanie - 200g
- pesto z bazylią (u mnie dwa rodzaje) - około 400 g
- przyprawy: sól, pieprz
- olej do smażenia mięsa

Pierś z kurczaka myjemy, kroimy w małą kostkę lub w paski.
Mięso posypujemy przyprawami, mieszamy.
Na odrobinie oleju podsmażamy mięso z kurczaka.



Podlewamy odrobiną wody, dusimy chwilę. Dodajemy śmietanę 30 % oraz całe pesto.



Na sam koniec do sosu dodajemy tarkowany ser cheddar, zostawiając odrobinę do posypania na koniec. 


Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu.
Po ugotowaniu odcedzamy, nie przelewamy zimną wodą. 
Jeszcze ciepły makaron wrzucamy do sosu śmietanowego z zielonym pesto z kurczakiem.
Na koniec posypujemy danie odrobiną sera.
Danie wyszło bardzo smaczne. Polecam. SMACZNEGO.
Stopień trudności:  łatwe


czwartek, 14 maja 2026

Żurek z pulpetami z białej kiełbasy

 

Co będzie potrzebne:

- ziemniaki - 6 dużych
- marchew - 3 sztuki
- pietruszka - 2 sztuki
- seler - 1/2  małego
- cebula - 2 sztuki 
- biała kiełbasa surowa - 6 sztuk 

- czosnek - 5-6 ząbków
- sól, pieprz kolorowy ziarnisty,
- liść laurowy, ziele angielskie, majeranek
- olej
- żurek - zakwas w butelce - 300 ml
- jaja - 4 sztuki (u mnie jedno na jeden talerz)


Włoszczyznę myjemy i obieramy. Marchew, seler i pietruszkę, cebulę wkładamy do dużego garnka. 



Całość zalewamy wodą, przyprawiamy liściem laurowym, pieprzem, solą i zielem angielskim. 

Wszystko gotujemy. Na tym etapie również w zupie gotujemy ziemniaki pokrojone w kostkę.
Po godzinie wyjmujemy warzywa z garnka, zostawiamy czysty wywar.


Z białek surowej kiełbasy usuwamy skórkę (cienki flak). Z mięsa robimy małe kotleciki, z jednej kiełbaski około 5 sztuk. Kotlety obsmażamy na oleju na rumiano z każdej strony.



Tak podsmażone kotlety z białej kiełbasy dodajemy do wywaru. Ugotowaną marchew kroimy w plasterki i również dodajemy do wywaru, jak i ziemniaki.

Do wywaru dodajemy żurek, oczywiście mieszamy wcześniej w kubku z odrobiną wywaru, a potem całość do garnka.
Czosnek obieramy.


Drobno siekamy czosnek, posypujemy go solą i obficie majerankiem, razem siekamy i dodajemy do zupy. Wszystko jeszcze gotujemy 15 minut.



Jajka gotujemy tak jak lubicie, ja lubię płynne żółtko.
Do głębokiego talerza nalewamy zupę, tak żeby znalazło się w niej kilka pulpetów z białej kiełbasy. Dodajemy jajeczko i zajadamy gorącą zupę z kromką chleba. SMACZNEGO
Stopień trudności: łatwe